X

SZANOWNI PAŃSTWO

W związku z wejściem w życie od 25 maja br. rozporządzenia RODO, dokonaliśmy zmiany naszej polityki prywatności.

Kliknij TUTAJ aby zapoznać się z naszą nową polityką prywatności.

Ustawy energetyczne

Specustawa przesyłowa

W ub. tygodniu sejmowa komisja ds energetyki i surowców skończyła prace nad specustawą o inwestycjach sieciowych. Tak jak już pisaliśmy, ustawa skraca i upraszcza procedury budowy najważniejszych strategicznych linii przesyłowych budowanych przez Polskie Sieci Energetyczne a współfinansowanych przez UE. Obecnie budowa linii wysokiego napięcia wymaga bowiem często długich i żmudnych negocjacji z właścicielami działek przez które linie przebiegają.

O uchwalenie prawa przyspieszającego inwestycje energetycy zabiegali od lat, ale rząd ustępował wobec sprzeciwu samorządowców. Przedstawiciele gmin i powiatów protestowali też na posiedzeniach komisji, ale nie znaleźli posłuchu.

Przejrzysty handel prądem i gazem

Rząd przesłał już do Sejmu także nowelizację prawa energetycznego ułatwiającą realizację unijnego rozporządzenia ws. przejrzystości rynku hurtowego energii elektrycznej i gazu (tzw. REMIT).

Nowelizacja ustawy o OZE

Nadal ważą się losy zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Ministerstwo Gospodarki naciska na jej przyjęcie, bo przyjęta na początku roku ustawa zawiera istotne luki. Przy okazji resort chce obniżyć gwarantowane stawki za odkup energii elektrycznej z małych instalacji fotowoltaicznych, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Do projektu spłynęło jednak kilkadziesiąt uwag, a organizacje ekologiczne naciskają na pozostawienie wsparcia na obecnym poziomie.

Inteligentne liczniki poczekają

Odmiennie ułożą się losy dwóch najbardziej kontrowersyjnych ustaw – nowelizacji prawa energetycznego w kwestii inteligentnych liczników oraz ustawy o efektywności energetycznej.

 

Więcej na: http://wysokienapiecie.pl/prawo-energetyczne/814-przed-wyborami-juz-tylko-dwie-ustawy-energetyczne