X

SZANOWNI PAŃSTWO

W związku z wejściem w życie od 25 maja br. rozporządzenia RODO, dokonaliśmy zmiany naszej polityki prywatności.

Kliknij TUTAJ aby zapoznać się z naszą nową polityką prywatności.

FAQ

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, zamieniających energię słoneczną na prąd, inwertera( falownika), który wprowadza wyprodukowaną energię do instalacji, liczników zużycia i produkcji energii, okablowania i systemu montażowego.

Gdzie mogę zamontować panele fotowoltaiczne?

Możemy je zamontować wszędzie tam, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych czyli na dachach budynków mieszkalnych, budynków gospodarskich, halach magazynowych i produkcyjnych, na gruncie, garażach i wiatach. Optymalny jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35°.   

Ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna? 

W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej, ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne będzie różna. Nie bez znaczenia jest też miejsce umieszczenia instalacji PV. Przyjmuje się, że panel skierowany na południe, mający 1 kWp wyprodukuje w ciągu roku ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej. Produkcja energii jest większa latem przy pełnym słońcu, bez zacienienia paneli.

Kto ponosi koszty przyłączenia instalacji do sieci i kto zgłasza fakt podłączenia mikroinstalacji?

Wszystkie koszty związane z przyłączeniem mikroinstalacji do sieci energetycznej, czyli koszty instalacji układów zabezpieczających i nowego licznika dwukierunkowego, ponosi operator.

Wymagane Ustawą o OZE dokumenty, niezbędne do zgłoszenia u OSD Twojej mikroinstalacji przygotujemy za Ciebie odpowiednio wcześnie. Po uzgodnieniu z Tobą terminu montażu i uruchomienia instalacji wypełnimy dokumenty i w odpowiednim momencie przekażemy Operatorowi, abyś mógł korzystać z czystej energii ze słońca jak najszybciej.

Skąd będę wiedział, ile energii oddałem a ile pobrałem z sieci?

Podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej do sieci operator montuje specjalny licznik dwukierunkowy, który zlicza ile energii zostało pobrane a ile oddane do sieci. 

Czy operator sieci energetycznej ma obowiązek przyłączyć moją instalację fotowoltaiczną?

Operator ma obowiązek przyłączyć Twoją instalację do sieci. Zazwyczaj wszystkie informacje dotyczące potrzebnych dokumentów oraz wniosku w tej sprawie dostępne są na stronie internetowej sieci.

Najczęściej całą dokumentacją wymaganą przez operatora zajmuje się instalator, który montował system fotowoltaiczny. 

Czy fotowoltaika jest odporna na warunki atmosferyczne?

Tak. Panele zostały zaprojektowane by wytrzymywać burze, gradobicia, czy temperatury -30°C. Mają większą odporność na warunki atmosferyczne niż nowoczesne okna, czy drewniane budynki.

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne mają bardzo długi czas użytkowania. By odpowiedzieć sobie na pytanie jak długo będzie działać fotowoltaika trzeba uświadomić sobie, że w tak prostym układzie faktycznie nie ma co się zepsuć. Przez pierwsze 20 lat po założeniu instalacji powinna ona działać bez zarzutu. Potem sprawność paneli zacznie powoli spadać. Po 25 latach użytkowania będą one miały ok. 90% pierwotnej sprawności, wtedy też najprawdopodobniej będzie należało wymienić falownik. Teoretycznie jeszcze po 40 latach panele fotowoltaiczne będą wytwarzały energię.

Czy fotowoltaika to to samo co kolektory słoneczne?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa różne urządzenia. Nie może więc być mowy o wyborze: fotowoltaika, a kolektory słoneczne. Oba urządzenia korzystają z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne służą jednak do produkcji prądu, czyli zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektor natomiast używa energii słonecznej (ciepła) do podgrzania wody. Mimo, że panele fotowoltaiczne mogą wyglądać podobnie do kolektorów, ich przeznaczenie jest odmienne. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań przed łączeniem obu instalacji.

Jaki jest okres gwarancji na poszczególne elementy mikroinstalacji?

12 lub 25 lat gwarancji producenta paneli na wady i usterki (w zależności od wybranego produktu).
25 lat gwarancji producenta paneli dotyczącej liniowego spadku mocy.
Gwarancję producenta inwertera – 7 lat gwarancji (z możliwością dokupienia do 20 lat).
Dodatkowo – 5 lat standardowej gwarancji na pozostałe komponenty instalacji.