X

SZANOWNI PAŃSTWO

W związku z wejściem w życie od 25 maja br. rozporządzenia RODO, dokonaliśmy zmiany naszej polityki prywatności.

Kliknij TUTAJ aby zapoznać się z naszą nową polityką prywatności.

Koniec taniej energii- samorządy i nabywcy instytucjonalni muszą nastawić się na większe wydatki

Ceny na Towarowej Giełdzie Energii rosną systematycznie od końca 2013 roku. Z uwagi na niepewność geopolityczną i rosnący popyt na energię w Polsce przewidywane są dalsze podwyżki.

Coraz ważniejsze staje się pytanie jak minimalizować ryzyko zmienności ceny. Prognozowanie kosztów i porównanie ofert staje się coraz trudniejsze, bo cena energii uzyskana w przetargu przez kupującego zależy od chwilowych notowań na TGE. Ostatecznie o cenie energii zadecyduje marża sprzedawcy i szybkość podejmowania decyzji przez kupującego. Dalej liczy się wielkość kupowanego wolumenu energii, jego stabilności i wiarygodność płatnika.

Podczas Briefingu "Efektywność zakupu energii elektrycznej przez Jednostki Samorządu Terytorialnego", który odbył się w Warszawie w dniu 25 czerwca 2014r, w dyskusji po prezentacji raportu z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną Audytel we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Miast Polskich, wskazano na korzyści z rosnącej popularności grup zakupowych energii elektryczną.  W ocenie uczestniku Briefingu, istnieje potencjał do rozszerzenia zakresu zakupów grup zakupowych (np. gaz, paliwa). Kluczem do sukcesu grupy zakupowej będzie jednak jej właściwa organizacja i fachowe administrowanie bieżącą działalnością oraz dostępność narzędzi, które ułatwią zarządzanie zakupami oraz rozliczaniem kosztów.

Najważniejsze wnioski z dyskusji:

Po 2 latach spadku cen na TGE zmienił się trend i kupując energię na rok 2015 należy spodziewać się wyższych cen.

Rekomendowana jest zmiana podejścia do zakupów energii, tak aby minimalizować ryzyko zmienności cen na giełdzie.

O cenie energii zadecydują notowania na TGE i marża sprzedawcy energii. Najniższe marże sprzedawcy kalkulują przy zakupie dużych wolumenów energii i stabilnym i wiarygodnym finansowo odbiorcy.

Analitycy z firmy Audytel nie spodziewają się zmniejszenia zainteresowania tworzenia się grup zakupowych na energię elektryczną.

Oszczędności na kosztach energii należy dziś poszukiwać w zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Więcej na: http://www.audytel.pl/aktualnosci/id/60