X

SZANOWNI PAŃSTWO

W związku z wejściem w życie od 25 maja br. rozporządzenia RODO, dokonaliśmy zmiany naszej polityki prywatności.

Kliknij TUTAJ aby zapoznać się z naszą nową polityką prywatności.

Filarem Unii Energetycznej powinno być bezpieczeństwo dostaw energii

Głównym filarem Unii Energetycznej powinno być bezpieczeństwo dostaw energii do państw UE. Kluczowe są tu kwestie budowy infrastruktury energetycznej, a także stworzenie mechanizmów solidarnościowych na wypadek kryzysu. Poza tym musimy pamiętać o wykorzystaniu rodzimych źródeł i zasobów energii - mówi Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki.

- Analiza propozycji przedstawionych w pakiecie Komisji Europejskiej w zakresie Unii Energetycznej skłania nas do uwzględnienia w naszym stanowisku czterech istotnych z naszego punktu widzenia priorytetów - powiedział wiceminister gospodarki Andrzej Dycha podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii, które odbyło się w Brukseli.

Wiceminister Dycha podkreślił, że w dalszych pracach głównym filarem Unii Energetycznej powinno być bezpieczeństwo dostaw energii do państw Unii. 

- Kluczowe w tym zakresie pozostają kwestie: budowy infrastruktury energetycznej, a także stworzenie mechanizmów solidarnościowych na wypadek kryzysu. Poza tym musimy pamiętać o wykorzystaniu rodzimych źródeł i zasobów energii jak również zdywersyfikowaniu dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego do UE – podkreślił Andrzej Dycha.

Jako ostatni polski priorytet wiceszef resortu gospodarki wymienił wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego sąsiadów UE ze wspólnoty energetycznej.

Zwrócił także uwagę, że Polska popiera rozwiązania zaproponowane w komunikacie Komisji Europejskiej w sprawie Unii Energetycznej. 

- Kluczowe pozostaje w tym momencie odpowiednie wprowadzenie ich w życie, przez szybkie przedstawienie projektu rewizji rozporządzenia ws. bezpieczeństwa dostaw gazu oraz decyzji ws. umów międzyrządowych w obszarze energii – podkreślił Andrzej Dycha.

Wiceminister Dycha podczas posiedzenia zwrócił także uwagę, że dla Polski kluczowe jest zachowanie neutralności technologicznej i uwzględnienie w koncepcji Unii Energetycznej roli zasobów własnych UE w zmniejszaniu uzależnienia państw członkowskich od importu surowców.

Podkreślił również, że zagadnienia dotyczące polityki klimatycznej nie powinny zdominować dalszych prac nad Unią Energetyczną.


Więcej na: http://energetyka.wnp.pl/filarem-unii-energetycznej-powinno-byc-bezpieczenstwo-dostaw-energii,245835_1_0_0.html