X

SZANOWNI PAŃSTWO

W związku z wejściem w życie od 25 maja br. rozporządzenia RODO, dokonaliśmy zmiany naszej polityki prywatności.

Kliknij TUTAJ aby zapoznać się z naszą nową polityką prywatności.

138 szefów państw i rządów na szczycie klimatycznym w Paryżu

Co najmniej 138 szefów państw i rządów jest oczekiwanych 30 listopada na inauguracji światowej konferencji klimatycznej w Paryżu - podała w piątek kancelaria prezydenta Francji.

Ogłaszając to Pałac Elizejski podkreślił zapowiadany tak znaczny udział przywódców mimo zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w ub. tygodniu w Paryżu. Wśród potwierdzonych gości są m.in. prezydent USA Barack Obama i prezydent Chin Xi Jinping.

Odwrotnie niż w Kopenhadze w 2009 roku, francuskie władze postanowiły zaprosić szefów państw na pierwszy dzień konferencji, a nie na koniec, tak by negocjatorzy nie czekali z negocjacjami na szefów państw.

Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto, po tym gdy nie udało się porozumieć w tej sprawie w Kopenhadze. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.